Екскурзија је реализована у периоду од 14. до 15. априла 2018. године. Дводневну екскурзију је организовала и реализовала „Arriva Litas“ из Пожаревца. На путовање је кренуло четири наставника пратилаца, један стручни водич испред агенције „Arriva Litas“, један лекар и 56 ученика од предвиђених 58. Вођа пута био је Александар Дукић. На пут се кренуло у суботу, 14.04. у 8 часова, испред Основне школе „Свети Сава“. На путу према Свилајнцу није било задржавања, па смо у Свилајнац стигли у предвиђено време. Тамо смо посетили Природњачки центар. Деца су имала прилику да виде и чују о еволуцији живота на планети Земљи. Захваљујући споју науке, образовања, забаве и туризма на једном месту, на врло специфичан начин, деца су са одушевљењем пратила геолошки развој Земље, видела еволуцију човека и диносаурусе у природној величини, који су изложени у Дино парку. Након шетње парком, посетили смо изложбу која се налази у унутрашњости макете вулкана.Путовање смо наставили преко Параћина према Борском језеру. Тамо смо направили краћу паузу ради одмора. У Неготин смо стигли око 15 часова. Том приликом обишли смо Музеј Крајине, Мокрањчеву кућу и Музеј Хајдук Вељка Петровића, где смо били упознати и са неким занимљивим детаљима из живота Вељка Петровића. У Кладово смо стигли у 19 часова. Смештај, вечера и ноћење је организовано у хотелу „Ђердап“. Део вечери био је одређен и за забаву у оближњој дискотеци. Тамо смо били од 22 до 24 часа.

15.04.2018.

После доручка у хотелу, у десет часова, кренули смо према хидроелектрани „Ђердап 1“. Тамо смо били упознати са принципима рада хидроелектране, видели турбине, а да деца нису ни слутила да се налазимо на десет метара испод Дунава. Наставили смо пут према Доњем Милановцу. Тамо смо посетили археолошко налазиште „Лепенски вир“. У великој дворани имали смо прилику да, уз предавање кустоса, погледамо и кратак филм о проналасцима културе Лепенског вира од стране доктора Драгослава Срејовића. Изложене артефакте разгледали смо и фотографисали у великој дворани археолошког налазишта. Након организованог ручка у хотелу „Лепенски вир“, кренули смо према Голупцу и уз панорамско разгледање града, наставили пут према Великом Градишту где смо направили једну паузу на Сребрном језеру.