У оквиру наставног плана и програма ОШ ,,Свети Сава“ у Пожаревцу, 25. и 26. 4. 2017. ученици 4. разреда ове школе (Теодора Дамњановић, Лазар Живановић, Урош Миловановић, Николина Парезановић и Александра Димитријевић) посетили су Завичајно одељење и Одељење старе и ретке књиге и добили информацију о најстаријој књизи у фонду Библиотеке, историјату Библиотеке и имали прилику да виде најстарију књигу- ,,Итику јерополитику“. штампану у Бечу 1774. године. Сазнали су и којим поступком се чувају старе и ретке књиге.

Као што можемо наћи у стручном часопису ,,Елементи“, суочени са финансијским изазовима и материјалом који неповратно пропада у судару са временом, конзерватори су много више од софистицираних занатлија, јер њихова експертиза мора да обухвати не само читав спектар технологија и научних знања, него и спремност да се ухвате у коштац са нерешивим проблемима. Посебан случај представљају рукописне књиге, драгоцено, а пропадљиво материјално наслеђе које по својој природи садржи духовну вредност и као примарни извор има пресудан историјски значај.

Захваљујући оваквој вештини библиотека ,,Илија М. Петровић“ Пожаревац чува додир прошлости.