Ученици и родитељи, овде можете добити стручну педагошку и психолошку помоћ и подршку.

Драги ученици,

Као прво, надам се да сте ми сви здрави? Верујем  да у овим тренуцима поступате изнад свега савесно! Тренутак у коме се сада налазите је, нажалост, први и важан тест који ће показати колико сте одрасли.

Да ли треба да вас подсећам на правила којих треба да се придржавате да би заштитили не само себе и своје здравље већ и друге? Уколико је корисно да вас подсетим…

У току трајања наставе на даљину комуницираћемо преко мејлова, односно ваших одељењских старешина, отварајући различите теме које се тичу опште културе, учења, слободног времена, напредовања у учењу и сл. Биће ту и забавних садржаја.

Данашња тема је : Учење на даљину

Сигурна сам да ових дана осећате много различитих емоција , што је у овом тренутку саасвим разумљиво. Јесте ли нервозни? Узбуђени? Тужни? Уплашени за себе, своје родитеље и другове? Можда сте чули неке застрашујуће приче о вирусу Корона док смо још ишли у школу или на тв-у. У реду је да сте уплашени. Страх је природно осећање које нас тера да будемо опрезни и да се чувамо. Ово је необична ситуација, али трудићемо се да извучемо најбоље из ње.

Да бисмо завршили ову школску годину, покренута је онлајн настава. Важно је да знате да ваши родитељи/старатељи сарађују са вашим учитељима и одељењским сатарешинама како би ви могли да наставите са учењем свих оних садржаја које бисте учили у школи.

Од вас и ваших укућана зависиће како ће изгледати учење од куће, да ли ћете све радити сами и од њих тражити помоћ када вам буде потребна или ћете тражити да седе са вама док завршавате задатке. Пронађите  начин који вама и вашој породици највише одговара – сами изаберите време и место за учење.

Запамтите, грешке су пут до знања.Учитељи/наставници очекују ваше грешке…Ако им пошаљете нешто савршено, помислиће..“Хм…да ли је ово ученик заиста све сам урадио или су родитељи то урадили уместо њега…?“ Будите искрени! Учитељи и наставници желе да виде ваш рад, а не рад ваших родитеља, старатеља, старијег брата или сестре.

Сигурно се питате када би требало да будете онлајн? То зависи од распореда који ће послати или су већ послали ваши учитељи и одељењске старешине, али свакако од понедељка до петка. На основу тога, направите свој распоред у току дана, када ћете бити фокусирани на школски рад. Поред тога, предвидите време и за боравак на отвореном (двориште или краћа шетња) или неку физичку активност у кући у периоду изолације ( укућани ће се сигурно обрадовати ако усисате стан или средите своју собу J), слободно време и одмор. Држите се распореда!

Вероватно ћете сваког дана добијати различите задатке.Учитељи и наставници ће сваког дана проверавати да ли радите на њима. Дакле, иако нисте у школи, учитељи и наставници ће вас проверавати. .Ако вам нешто није јасно, прочитајте лекцију у уџбенику, завирите у додатне садржаје у дигиталном уџбенику , пажљиво пратите тв емисије које су намењене учењу, или једноставно питајте учитеља или наставника да вам појасне оно што не разумете.

Иако ништа не може заменити учитеље/наставнике и њихову присутност уз вас док усвајате нова знања, покушајте што више да искористите додатне изворе знања (тв емисије, интернет, енциклопедије, књиге…).

На крају, знам да је ово чудна и сасвим необична ситуација , али верујем у вас , ваше способности, вештине и зрелост.

Мислим на вас, остајте ми стрпљиви, позитивни и изнад свега здрави!

Светлана Спасић, педагог, педагошки саветник

Saveti protiv dosade 13.04.