Караван  за климу
Дан отворених врата
Поподне са планинарима

Продужени боравак

Мобилности

Сервисне информације

Вести

Караван  за климу

Караван  за климу је изложба поставка која стигла код нас у  школу   преко програма Еко школе. Ова изложба се састоји  из шест делова коју је осмислио Француски институт из Београда.
Изложба показује начин на који смо сви ми човек биљке и животиње биодиверзитет угрожени због климатских промена које свакодневно осећамо и које утичу на квалитет нашег живота.
Такође повезујући борбу за очување вода  као и значај човека који доприноси у својој локалној заједници очување свих водених ресурса.
Изложба показује 15 златна правила приликом коришћења воде која доприноси очувању вода у нашој локалној заједници.

Међународни дан матерњег језика

Од 2000. године, Међународни дан матерњег језика обележава се 21. фебруара. Ову одлуку УНЕСКО подржала је Генерална скупштина Уједињених нација, специјалном резолуцијом којом је позвала све државе чланице „да промовишу очување и заштиту свих језика које користе народи света“.

„Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада“.
Ове речи које је у 19. веку забележио реформатор српског језика Вук Стефановић Караџић сликовито дочаравају колики је значај неговања и очувања језика за сваки народ и за сваког појединца на свету.
Љубав према матерњем језику и његовом богатству треба свакодневно гајити кроз говор, читање и писање, а данашњи дан, 21. фебруар, обележили смо у нашој школи и показали велико интересовање за очување и неговање српског језика. Уз подршку наставнице Оливере Илић и ученика 8/2 разреда, припремлјен је материјал у школској библиотеци. Направљени су плакати на којима  су истакнути подаци о данашњем дану и много примера заборављених речи, речи које смо присвојили из других језика, смешних кованица… Ученици су проналазили и записивали најнежније српске речи, речи које их мотивишу и речи које их обавезују. Читали су и покушавали да правилно и брзо изговоре брзалице.

Библиотекарка, Слађана Којић    

Временска капсула: Ученици закопали писма која су писали себи у будућности

Овогодишња генерација петака у Основној школи “Свети Сава” закопала је временску капсулу са писмима која ће поново прочитати за три године када буду одлазили из основне школе.

Идеја о закопавању временске капсуле потекла је од наставника српског језика у овој школи Слободана Јотића, коме је ово трећа генерација са којом реализује свој пројекат. На самом почетку наставник је ученицима прочитао своје писмо које је такође стављено у капсулу.

“Била ми је генерално идеја и мотив то да они стварају одговорност према својим жељама и онда ми је пало на памет да би то могли да урадимо на тај начин. А иначе постоји наставна јединица у српском језику где они пишу писмо себи. И онда сам спојио то писмо и то да у њему буде неко завештање, нешто за будућност”, појашњава Јотић.

У временској капсули налазе се писма ученика која су они написали самима себи, а у којима су себи послали поруке и жеље за будућност.

“Оно што је циљ и идеја овог мог пројекта је да они буду свесни да имају неке изазове које треба да реше у наредном периоду. То значи да би било лепо да они те своје поруке и жеље које су самима себи написали и остваре. Ја се надам да ће те жеље да их обавезују и да све то што су сами себи пожелели за будућност постане за њих једна врста знака у којем ће они моћи да виде своје будуће циљеве које ће стварити”.

Своју временску капсулу до сада су откопале две генерације осмака које су завршиле основну школу, а наставника смо питали какве су им биле реакције када су након три године прочитали оно што су себи пожелели као петаци. Они су своја писма читали на последњем часу српског језика у осмом разреду.

“Постоји један амбивалентан однос према томе. Зато што неки знају да нису испунили своја очекивања и не желе да читају своје речи. Идеја овога суштински и није да они то једног дана прочитају, него да размишљају о томе шта су себи поручили. Па ако су рекли да ћу да смршам, онда ћу се трудити да смршам. Ако су рекли да ће бити одлични, трудиће се да буду одлични. Они који испуне своје жеље, воле да им се прочита њихово писмо”, закључује наставник.

Садашњи петаци су себи углавном пожелели да имају добре оцене, постану боље особе, имају пуно другова, али и да смршају. Како кажу трудиће се да те своје жеље у наредном период и остваре, а неки од њих су већ почели да раде на томе, а да ли ће за три године желети да њихова писма буду прочитана, или ће бити разочарани, остаје им да о томе размишљају.

Извор: Boom93

Упознавање ученика са планинарењем

Планинарски клуб “Вукан” обишао је Основну школу “Свети Сава” у Пожаревцу и ученицима презентовао своје активности.

“Планинарски клуб ’Вукан’ презентовао је нашим ученицима, део њихових активности, чиме је желео да их поближе упозна са тим шта све може планинар да уради и на који начин могу да постану планинари”, рекла је Маргарета Секуловић, директорка ОШ “Свети Сава”. Како је за Боом 93 рекао Новица Митић, председник Планинарског клуба “Вукан”, желели су да ученике упуте у основе планинарства, да презентују активности које имају у клубу, као што су трекинг лига и планинарска оријантација, као и децу сједине са природом. „Управни одбор Клуба Планинаркског клуба Вукан је у свом плану за 2024. годину предвидео да обиђемо све школе у општини Пожаревац – од ОШ “Јован Цвијића” у Костолцу, преко ОШ “Краљ Александра” и свих других школа. Укратко смо написали мало образложење и информације о свом клубу и дали смо свим нашим будућим ученицима да погледају о чему се ради, да слушају презентацију и надам се да ће неко од њих приступити нашем клубу”, рекао је Митић.

Планинарски клуб “Вукан” постоји 64 године. Прошле године, уз Планинарски савез Србије и Планинарско друштво „Горњак“, био је домаћин Дана планинара Србије, који су се одржали у селу Жредло, окупивши више од 1000 учесника.

Трочлана екипа планинара, међу којима су два Пожаревљанина, Милан Стојановић и Иван Цигер, 10. августа 2023. године успели су се на Монблан, највиши врх Алпа. О овом подвигу разговарали смо са Миланом Стојановићем.

Извор: Boom93

Наш хор на Светосавској академији

Дан отворених врата

Данас је наша школа угостила будуће ђаке прваке. У холу школе им се на почетку обратила директорка школе, поздравила њих и њихове родитеље и укратко их упознала са оним што наша школа нуди својим ученицима. Поред стручног стручног и мотивисаног наставног кадра, модерних учила, богатих пројетних и ваннаставних активности, директорка је скренула пажњу на нови план рејонизације и да је превасходни циљ школе да се у њу уписују деца из рејона коме и школа припада. Деца су након тога отишли са будућим учитељицама у учионице, а за то време  је наставник Петар Пантић упознао редитеље са пројектом Еразмус+ и могућностима за остваривање мобилности у будућем периоду. Педагог школе је родитељима указао на развојне и узрасне изазове који их очекују у првом разреду, а родитељи су имали и задатак да препознају своју децу на аутопортретима који су они у међувремену нацртали са учитељицама. Последња активност је био полигон у фискултурној сали, после кога су деца отишла из наше школа насмејана и у ишчекивању својих првих ђачких дана.

 

Дан отворених врата

У среду 24.1.2024. у 17.00 часова биће Дан отворених врата у нашој школи. Желимо добродошлицу будућим ђацима првацима!

 

 

 

Линк за исказивање интересовања за упис у 1. разред

Наставник математике из Пожаревца Иван Арсенијевић је нови просветни првак Србије у шаху

У централној читоници Дома културе „Студентски град“, 16. јануара 2024. године, одржано је 4. Провенство просветних радника Србије у шаху „проф. др Љубомир Љуба Протић 2024“. Организатори су били Завод за унапређивање образовања и васпитања и Шаховски савез Србије.

У конкуренцији 50 просветних радника из целе Србије, после седам одиграних кола титулу просветног првака Србије за 2024. годину освојио је мајсторски кандидат и наставник математике у основној школи „Свети Сава“ у Пожаревцу Иван Арсенијевић. Турнир је завршио са 5 победа и два ремија и са укупно 6 освојених поена заслужено тријумфовао. Са пола поена мање, друго и треће место овојили су Славољуб Марковић и ФМ Душан Микичић, обојица пензионисани просветни радници.

Пре почетка учеснике су поздравили директор Завода за унапређивање образовања и васпитања др Златко Грушановић и председник Шаховског савеза Србије Драган Лазић. Био је ово још један од оних дана који ће бити уписани у историју шаха и просвете у Србији. Данас је на веб сајту Завода за унапређивање образовања и васпитања (хттпс://зуов.гов.рс/сна/) објављен програм „Шах – више од игре“, као слободна наставна активност за 5. и 6. разред. Овим се шах после краће паузе поново вратио у образовни систем Републике Србије.

Слободне наставне активности (СНА) су део плана наставе и учења који школа планира Школским програмом и Годишњим планом рада. Ученици у сваком разреду, од петог до осмог, бирају један од три програма СНА који школа нуди што значи да ће сваки ученик током другог циклуса основног образовања и васпитања похађати четири различита програма. Ученици и њихови родитељи се пре избора упознају са понуђеним програмима на часу одељенског старешине, на родитељском састанку, путем сајта школе лифлета и др. Одабрани програми СНА су за ученика обавезни, са фонд од једног часа недељно а успех се изражава описном оценом и не утиче на општи успех.

Свеукупни победник турнира Иван Арсенијевић је уједно најуспешнији такмичар у категорији „Основне и средње школе“. Други у овој категорији је био инетернаицонални мајстор Јован Тодоровић (ОШ „Бановић Страхиња“ – Чукарица), а трећи ФМ Горан Јелић (Филолошка гимназија – Београд).

Премијера нашег филма у Њујорку

Наша школа је данас у Њујорку представила свој Тесла клуб. На крају презентације, која је одржана у хотелу Њујоркер, гости и учесници су имали прилику да погледају премијеру школског филма „Ја сам Никола“ који је снимљен у продукцији наше школе и са ученицима 5. разреда. Посебну захвалност дугујемо глумцу Марку Бошковићу који је у улози Тесле привукао велику пажњу публике на конференцији. Са конференције, коју је организовала Теслина научна фондација из Филаделфије и на којој су се сабрали учесници из целог света који су својим радом допринели очувању Теслиног наслеђа, наша школа се враћа са златном медаљом, која се додељује за посебан допринос у овој области. Велику пажњу је привукао и главни глумац у филму Никола Милош који је веома искусно и оригинално остварио своју прву улогу на филму. Желимо да поменемо и наставницу Невену Јацић и учитељицу Марину Стоилков у улогама наставнице веома уверљивим улогама наставнице и учитељице и Ивана Милоша, који глуми оца Николиног у филму.

Филм ожете погледати на линку испод:

JA sam Nikola (youtube.com)

Пројекти