Дан Еразмуса+
Партнерство за праведно квалитетно образовање
Предшколци у посети нашој школи

Продужени боравак

Мобилности

Сервисне информације

Вести

О примени и ефектима „Партнерства“

У петак, 29.11. 2024. године, поводом реализације пројекта „Партнерство за праведно квалитетно образовање“, у мониторинг посети наше школе, била је представница Песталоци дечје фондације Јелена Најдановић.

Посета је најпре обухватила разговор са ученицима, представницима Ученичког парламента и са наставницом задуженом за рад са  Ученичким парламентом, Маријом Марковић. Истакнуте су активности којим се парламент у школи бави као и проблеми са којима се чланови парламента суочавају.

Након тога, обављен је разговор са ученицима који су у пројекту пружања Туторске подршке. Разговору су присуствовале  наставнице задужане за рад са ученицима, Марина Стоилков, учитељица и Светлана Спасић, педагог школе  као и ромски педагошки асистент Марина Марковић. На почетку разговора, ученици су извели пригодан програм, а затим се разговор наставио у веселом тону и исказивањем задовољства ученика реализованим активностима у оквиру подршке.

Посета часу је такође била планирана овом посетом. Посећен је час наставника Слободана Јотића у одељењу 6/2. На часу су ученици разговарали о словенским божанствима, а затим су креирали своја божанства, применом технике из програма „Читањем и писањем до критичког мишљења“ који се у школи реализовао као део овог пројекта.

На крају посете, обављен је разговор са директорком и члановима Тима за реализацију пројекта „Партнерство за праведно квалитетно образовање“. Разговарано је о одржаном часу, о примени знања са семинара који су реализовани у оквиру пројекта и о могућим даљим активностима. Директорка је истакла добити од пројекта за школу, ученике и локалну  заједницу.

Графикон интересовања

Сва три одељења 8. разреда су у оквиру тима за проф. оријентацију учествовала у радионици- Графикон интересовања, у извођењу координатора тима Б. Дамњановић и школског психолога.
Циљ је био да се код ученика подстакне размишљање, рефлексија, њихова самопроцена сопствених интересовања у односу на нека од понуђених , да би кроз рад у мањим групама, индивидуални рад, упитник и извештавање, ученици освестили и препознали која су то њихова интересовања у слободно време и лични афинитети који би могли утицати на избор будуће школе и професије.

 

Развој дигиталних вештина у ФООО

У оквиру пројекта Developing digital skills for education in OS „Sveti Sava“, данас су похвалнице за изузетан дипринос и рад на пројекту, добили колеге Јелена Ивановић Мирковић и Иван Арсенијевић, који су били део тима који је у шпанском граду Хуелви похађао семинар везан за дигиталне алате и модерне методе примене истих у настави.

Одабрани ученици за учешће у пројекту Акредитације 2024-1-RS01-KA121-SCH-000196851

Тим за пројектне активности и мобилност је на седници 24.10.2024. године донео одлуку о одабиру ученика наше школе за учешће у овогодишњем пројекту Ерасмус+ Акредитације.

Одабрани су следећи ученици:

5. Разред – Маријана Шћепановић, Јован Ступар, Дуња Огњановић, Андрија Јовановић, Теодора Рајић, Ервин Диљај, Наталија Симић, Марина Михајловић, Коста Динић, Михајло Станојевић

6. разред – Тадија Миловановић, Јована Симић, Невена Јовановић, Ђорђе Живановић, Софија Перић, Димитрије Тодоровић

7. разред – Нера Ђокић, Уна Кордић, Невена Недељковић, Хана Копун, Теа Живковић, Нина Васић

8. разред – Теодора Живић, Михајло Окиљ, Нина Стевић, Анђела Чотра, Лазар Радовић, Милица Балић

Мартиник – Тамара Миленковић, Тамара Марјановић, Милена Јевремовић, Вања Фајдић

Укупно је било пријављених 67 ученика 5-8. разреда, а места је било само за 25. Ипак, уз договор и сарадњу са партнерским школама, успели смо да обезбедимо додатна места, тако да ће укупно 32 ученика боравити недељу дана у иностранству.

Критеријуми одабира су били:

  1. Претходно неучествовање у Ерасмус+ пројектима
  2. Припадност једној од циљних група за инклузију у програму Ерасмус+
  3. Могућност угошћавања једног или више ученика у свом дому
  4. Успех у школи и учешће у школским наставним и ваннаставним активностима.

Поред ученика 5-8. разреда који су се редовно пријавили за учешће, четири ученице 7. и 8. разреда су одабране на основу успеха на такмичењима у току прошле школске године и оне ће бити награђене мобилношћу на Мартинику, француској прекоморској територији. Честитамо свима који су одабрани, свима осталима желимо више среће наредне школске године!

Локације мобилности:

  1. разред – Темишвар, Румунија
  2. разред – Монополи, Италија
  3. разред – Фунчал, Португал
  4. разред – Лил, Француска

Бонус:

  1. Мартиник, Француска

На образовном форуму Игман

Није први пут да наши наставници учествују на Образовном форуму који организује Центар за образовне иницијативе „Step by Step“. И ове  године били смо део конференције на којој су се скупили сви који фигурирају у образовању из бивших југословенских република. На Игману су били васпитачи, наставници и професори, представници синдиката, медија, политике, невладине организације које се баве образовање и сви који у овом тренутку имају спремност, храброст и професионални легитимитет да проговоре о тренутној ситуацији у којој се налазе просветни системи нашег региона. На панелима и кратким десетоминутним излагањима имали смо прилику да се упознамо са примерима позитивне образовне праксе, али и да слушамо о историјату, политичком, еколошком и економском контексту, односу медија и образовања и многим другим темама са којима се суочава школа данас.

Гости из вртића „Пчелица“

У гостима су нам били предшколци из вртића „Пчелица“ који су  се дружили са ђацима четвртог разреда и њиховим учитељицама. Имали су прилику да се упознају са нашом школом, да учествују на полигону  у фискултурној сали, да пробају здраву ужину у трпезарији, да у учионицама присуствују радионици на тему „Јабука“ и да одгледају драмски приказ „Снежана и седам патуљака“. Предшколци су провели пријатно и забавно пре подне дружећи се са ученицима млађих и старијих разреда. Васпитачице су за новинарску секцију изјавиле да се школа доста променила у односу на период када су неке од њих седеле у нашим клупама и да им се посебно свиђа како су се ученици старијих разреда бринули о малишанима.

Ксенија 1. место на фестивалу ,,Миња Субота“

Наша ученица, Ксенија Гавран (5/1), освојила је 1. место, у III категорији вокалних солиста, на међурегионалном фестивалу ,,Миња Субота“ у организацији Дечјег културног центра Београд. Ментор ученице је проф. Весна Миленковић. Жири фестивала је радио у саставу еминентних уметника, музичких педагога, композитора и диригената – Леонтина Вукомановић, Снежана Деспотовић, Мирјана Миличић Прокић и мр. Невена Ивановић. 

Већ трећи пут заредом се проглашавају најбољи вокални солисти у рангу првог, другог и трећег места, а 6.новембра наступају лауреати фестивала на завршном концерту. На фестивалу ,,Миња Субота“ учествују деца узраста од 5 до14 година, из Србије, региона и дијаспоре, певајући песме Миње Суботе и популарне дечје песме. Мињу Суботу памтимо као композитора, извођача песама за децу, водитеља дечјих манифестација и некадашње емисије за децу ,,Музички тобоган“.

Креација наше деце у Смиљану

Ученици 4. разреда наше школе, у оквиру активности Тесла клуба, израдили су посебан поклон за оца Драгана, пароха који службује у Цркви Светих апостола Петра и Павла, цркви у којој је службовао и Теслин отац Милутин и у којој је Тесла крштен. Имали смо задовољство да ову креацију четвртака, у којој је учествовала учитељица Сузана Петровић и Наставник ликовног васпитања Ерол Ђурич, однесемо оцу Драгану у Смиљане и он ће постати део црквеног ентеријера. У току боравка родном крају Николе Тесле смо обишли кућу Николе Тесле, прошетали се стопама његовог детињства и обишли гроб његових родитеља у Госпићу.

 

Тим за кризне догађаје

ОШ “Свети Сава” од школске 2024/2025. године има оформљен Тим за кризне догађаје, који је подтим Тима за заштиту ученика од дискриминације, насиља, злостављања и занемаривања. Овај тим спроводи своје планиране активности током школске године и поступа у складу са Правилником о Протоколу поступања у установи у одговору на насиље, злостављање и занемаривање у случају појаве кризног догађаја (терористички напади, експлозије, убиства, природне катастрофе…други кризни догађаји). О процедури поступања у случају кризног догађаја постоји истакнуто обавештење и шема на огласној табли школе, као и план евакуације за школу.

Координација обухвата: планирање, организацију, координацију активности у установи и сарадњу са спољном заштитном мрежом, као и праћење и евалуацију.
Психосоцијална подршка обухвата: праћење реаговања, процену потреба за психосоцијалном подршком и пружање индивидуалне и групне подршке.
Информисање обухвата : прикупљање, проверавање, селекцију,  дистрибуцију информација, припрему саопштења.

Мој свет је и интернет – безбедан интернет за безбедну децу

Пројекат „Мој свет је и интернет – безбедан интернет за безбедну децу“ реализује Удружење „Креативна педагогија“ из Пожаревца уз финансијску подршку Града Пожаревца

Једна од важних активности – радионице за основце реализована је 29. октобра 2024. године у Народној библиотеци „Илија М. Петровић“ у Пожаревацу. Тако је библиотека постала место сусрета и креативног изражавања за ученике четвртих разреда основних школа „Доситеј Обрадовић“, „Краљ Александар I“, „Вук Караџић“ и „Свети Сава“. Главни циљ је да се деца упознају са правилима понашања у дигиталном свету.
Учеснике је дочекала библиотекарка Јелене Чобић Станисављевић, а радионице су водиле педагошкиње Живкица Ђорђевић и Светлана Спасић. Подршку у раду пружиле су колегинице: Виолета Милошевић Прифти, педагошкиња у Основној школи „Краљ Александар И” и професорке разредне наставе – учитељице Жаклина Редић из Основне школе „Доситеј Обрадовић“, Марија Митровић из Основне школе „Свети Сава“ и Јелена Лукић из Основне школе „Вук Караџић“.
Прва радионица, под називом „Зашто волим интернет?“, отворила је дискусију о личним искуствима и перцепцијама деце о коришћењу електронских медија. Ученици су имали прилику да изразе своја осећања у вези са интернетом, размене мишљења о омиљеним садржајима и отворе питања о безбедности у виртуелном свету.
Један од најзанимљивијих делова радионице био је задатак израде беџева са симболима који су представљали њихове личне особине. Ова активност је подстакла креативност, али и оснажила тимски дух, јер су слични симболи означавали заједништво међу учесницима. За даље активности формиране су четири групе чији су чланови били ученици из различитих школа. Ученици су били у прилици да се ближе упознају, заједно истражују разлоге зашто воле интернети искажу своје увиде. Њихове идеје забележене су на флип чарту и представљаће део материјала за мали приручник понашања на интернету.
Следећа радионица, „Ја могу без интернета“, скренула је пажњу на важност активности ван виртуелног простора. Учесници су дискутовали о значају игре, шетњи, разговора и читања за развој мозга и социјалне интеракције. Ова радионица је такође пружила прилику да се разговара о опасностима које интернет може донети. Ученици су, у групама, делили непријатности које су доживели на мрежи, чиме су се суочили са реалностима које често остају неизречене.
Активности попут игре „Велики распуст“ допринеле су развоју међусобне комуникације и разумевања, док је заједничко доношење закључака о томе како се заштитити од опасности на интернету додатно ојачало свест о одговорном понашању у дигиталном окружењу.
На крају радионица, учесници су примили сертификате за учешће, чиме су постали писци „Бонтоннета“, који носи поруку о одговорном коришћењу интернета. Ове радионице нису само пружиле практична знања и вештине, већ су и створиле простор за отворен дијалог међу децом, учитељицама и организаторима.
У свету који постаје све више дигитализован, овакви пројекти су од кључног значаја за развој деце и њихово разумевање бонтона у интернет сфери. Пружајући им алате за препознавање и реаговањена опасности, „Бонтон на нету“ поставља темеље за одговорне и свесне кориснике интернета, чиме доприноси њиховом свеукупном развоју и безбедности. Ове радионице су показале како едукација може да се одвија кроз игру и креативност, остављајући снажан утисак на младе учеснике.

Јелена Чобић Станисављевић

Пројекти