Од 2000. године, Међународни дан матерњег језика обележава се 21. фебруара. Ову одлуку УНЕСКО подржала је Генерална скупштина Уједињених нација, специјалном резолуцијом којом је позвала све државе чланице „да промовишу очување и заштиту свих језика које користе народи света“.

„Језик је хранитељ народа. Докле год живи језик, докле га љубимо и почитујемо, њим говоримо и пишемо, прочишћавамо, дотле живи и народ, може се међу собом разумијевати и умно саједињавати, не прелива се у други, не пропада“.
Ове речи које је у 19. веку забележио реформатор српског језика Вук Стефановић Караџић сликовито дочаравају колики је значај неговања и очувања језика за сваки народ и за сваког појединца на свету.
Љубав према матерњем језику и његовом богатству треба свакодневно гајити кроз говор, читање и писање, а данашњи дан, 21. фебруар, обележили смо у нашој школи и показали велико интересовање за очување и неговање српског језика. Уз подршку наставнице Оливере Илић и ученика 8/2 разреда, припремлјен је материјал у школској библиотеци. Направљени су плакати на којима  су истакнути подаци о данашњем дану и много примера заборављених речи, речи које смо присвојили из других језика, смешних кованица… Ученици су проналазили и записивали најнежније српске речи, речи које их мотивишу и речи које их обавезују. Читали су и покушавали да правилно и брзо изговоре брзалице.

Библиотекарка, Слађана Којић