ПРОГРАМ АКТИВНОСТИ ОШ “ СВЕТИ САВА “  У ВРЕМЕ ТРАЈАЊА ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ

од 7. до 13. октобра 2019. године

ПОНЕДЕЉАК, 7.ОКТОБАР – ДАН ДЕЧЈИХ ПРАВА

КЊИГА ОБАВЕШТЕЊА ЗА УЧЕНИКЕ О ДЕЧЈОЈ НЕДЕЉИ И ЊЕНОМ ЗНАЧАЈУ.

УПОЗНАВАЊЕ ДЕЦЕ СА КОНВЕНЦИЈОМ УН О ПРАВИМА ДЕТЕТА НА ЧАСОВИМА ОДЕЉЕНСКИХ ЗАЈЕДНИЦА.

• Препоручена активност за часове одељењских заједница – адаптиране радионице у циљу промовисања Конвенције о правима детета са посебним освртоm на потребу да се деци обезбеде основни услови на остваривање базичних права и безбедно и срећно детињство. Посебно осмишљене радионице треба уврстити и реализовати кроз наставу Грађанског васпитања и план рада одељењског старешине, како би се обухватио што већи број деце.
  • 00 – Центар за културу, биоскопска представа за ученике ПРВОГ разреда „Бамзи и град“

УТОРАК,  8.ОКТОБАР – ДАН ЗА КРЕАТИВНОСТ И КУЛТУРУ

НЕГОВАЊЕ ДЕЧЈЕГ СТВАРАЛАШТВА , СТИЦАЊЕ НОВИХ САЗНАЊА И РАЗВОЈ ЛИЧНИХ ИНТЕРЕСОВАЊА ПУТЕМ КРЕАТИВНИХ РАДИОНИЦА

• У одељењским заједницама и на секцијама, реализовати радионице о међусобним односима деце и толеранцији кроз израду постера, ликовних и литерарних радова, поставку изложби и писања порука одраслима.
  • Са  ученицима основних школа, узраста од трећег до петог разреда у Градској  библиотеци, у Свечаној сали, од 17,00 часова  гостоваће писац за децу Драгана Младеновић, која ће говорити о свом ставралаштву и књизи ДАР МАР”. Пожељно је да основна школа, са наставником водичем, пошаље у салу Градске библиотеке групу око 10 ученика – реализују учитељице трећег разреда, према договору.

СРЕДА, 9. ОКТОБАР ЧИТАЊЕМ И ИГРОМ ДО ПРАВИХ ВРЕДНОСТИ

Подстицање културе, борбе против лажних и кич вредности, цивилне иницијативе за унапређивање квалитета живота деце кроз културне институције и игру. Подстицање међугенерацијске солидарности, поштовање животног искуства старијих, размена знања и вештина, као и успостављање квалитетне комуникације.

• У Градској библиотеци, на дечјем одељењу,  реализоваће се радионица под називом ДРУГ И ДГУГАРИЦА – ИГРА БЕЗ ГРАНИЦА

Радионица ће почети у 12 сати и намењена је ученицима трећег и четвртог разреда. Свака школа може да пошаље групу од око 6-10 ученика. – реализују учитељице четвртог разреда према договору.

• 00 , у кабинету за музичку културу , реализоваће се музичка радионица за ученике 4. разреда „Певајмо сви“реализује Весна Миленковић
  • Ученици одељења са посебним потребама учествоваће у активностима Удружења ”Пријатељи Чачалице”, у Еколошком дому на Чачалици, од 10 часова – реализују Гордана Митић и Јасна Ђукић
  • 00 – Центар за културу, биоскопска представа за ученике ДРУГОГ разреда „Бамзи и град“
  • У школској библиотеци биће реализоване радионице са ученицима првог и другог разреда на тему Буквар дечјих права реализују библиотекарке Слађана Којић и Ана Косановић (према договору са учитељима)

ЧЕТВРТАК,  10. ОКТОБАР  „ЖИВОТ У ЗАЈЕДНИЦИ “

• У Градској библиотеци, на дечјем одељењу,  реализоваће се радионица под називом:

СИЛЕЏИЈЕ СУ ПРАВИ ГЊАВАТОРИ!

У складу са мотом програмских активности ове Дечје недеље

Да право свако – дете ужива лако,

радионица је усклађена за узрастом деце и намењена бољој сарадњи, размени и развоју ученика. Радионица ће почети у 12 сати и намењена је ученицима старијих разреда. Свака школа може да пошаље групу од око 6-10 ученика. – реализује  Александар Дукић

• 00 радионица за ученике ДРУГОГ разреда Време које проводимо са дигиталним уређајима – реализују Светлана Спасић и Марија Марковић

Иста радионица биће реализована са ученицима 1. – 4. разреда у подручном одељењу у Ћириковцу и са ученицима првог разреда у матичној школи,  време реализације биће накнадно утврђено.

• 00 – Центар за културу, биоскопска представа за ученике ЧЕТВРТОГ разреда „Себастијан и Бел“
  • 30 – кабинет за српски језик, промоција књиге „Петаци у бајци“ – реализује Слободан Јотић

ПЕТАК, 11. ОКТОБАР: „ДЕЦА И СЛОБОДНО ОРГАНИЗОВАНО ВРЕМЕ

Дан за финализирање свих планираних активности током Дечије недеље и приказ продуката дечијег стваралаштва, креативне радионице, изложбе на отвореном. Дан за заједничко дружење деце са циљем представљања игровних и стваралачких активности.

• 00 Гостовање предшколаца из вртића „Пчелица“ у нашој школи – креативне радионице реализују учитељице четвртог разреда са наставницима физичког васпитања
  • у Градској библиотеци,у Свечаној сали, од 12,00 часова  гостоваће писац за децу Роберт Такарич, који ће говорити о свом ставралаштву  представљањем књига за децу. Том приликом биће изведен део представе „Мување“ у извођењу драмске секције наше школе. Реализује – Слободан Јотић
  • 00 – Центар за културу, биоскопска представа за ученике ТРЕЋЕГ разреда „Себастијан и Бел“

ТОКОМ ДЕЧЈЕ НЕДЕЉЕ БИЋЕ ОРГАНИЗОВАНЕ И СЛЕДЕЋЕ АКТИВНОСТИ:

• Ученици петог, шестог и седмог разреда поставиће ликовну изложбу у холу нове школске зграде на тему овогодишњег слогана Дечје недеље – реализује Ерол Ђурић, наставник Ликовне културе
  • Ученици млађих и старијих разреда могу посетити Галерију М. П. Барили, Народни музеј, Етно парк на Тулби и Кућу Добрњчевих на основу постигнутог договора са наведеним институцијама. ( Посете се могу реализовати и сваког дана у току Дечје недеље , у терминима од 9 до 15 сати. Уколико долази већи број ученика из школе, потребно је договорити са установама време за посету).
  • Упис првака у Народну библиотеку „Илија М. Петровић“(информација код библиотекара наше школе)
  • ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ДЕЦА – ДЕЦИ

Прикупљање школског прибора, одеће и обуће , као помоћ сиромашним ученицима .

Акција се обавља на нивоу одељењских заједница, а прикупљена помоћ делиће се у току школске године .

Верујемо да  овим заједничким акцијама доприносимо афирмицији дечјих  права и стваралаштва младих. Одрасле подсећамо на потребу подстицања  истинског укључивања деце у друштвени живот и развој партнерства као темељ будућег заједничког учешћа у реализацији свих активности.

Светлана Спасић, стручни сарадник, педагог,

педагошки саветник