У централној читоници Дома културе „Студентски град“, 16. јануара 2024. године, одржано је 4. Провенство просветних радника Србије у шаху „проф. др Љубомир Љуба Протић 2024“. Организатори су били Завод за унапређивање образовања и васпитања и Шаховски савез Србије.

У конкуренцији 50 просветних радника из целе Србије, после седам одиграних кола титулу просветног првака Србије за 2024. годину освојио је мајсторски кандидат и наставник математике у основној школи „Свети Сава“ у Пожаревцу Иван Арсенијевић. Турнир је завршио са 5 победа и два ремија и са укупно 6 освојених поена заслужено тријумфовао. Са пола поена мање, друго и треће место овојили су Славољуб Марковић и ФМ Душан Микичић, обојица пензионисани просветни радници.

Пре почетка учеснике су поздравили директор Завода за унапређивање образовања и васпитања др Златко Грушановић и председник Шаховског савеза Србије Драган Лазић. Био је ово још један од оних дана који ће бити уписани у историју шаха и просвете у Србији. Данас је на веб сајту Завода за унапређивање образовања и васпитања (хттпс://зуов.гов.рс/сна/) објављен програм „Шах – више од игре“, као слободна наставна активност за 5. и 6. разред. Овим се шах после краће паузе поново вратио у образовни систем Републике Србије.

Слободне наставне активности (СНА) су део плана наставе и учења који школа планира Школским програмом и Годишњим планом рада. Ученици у сваком разреду, од петог до осмог, бирају један од три програма СНА који школа нуди што значи да ће сваки ученик током другог циклуса основног образовања и васпитања похађати четири различита програма. Ученици и њихови родитељи се пре избора упознају са понуђеним програмима на часу одељенског старешине, на родитељском састанку, путем сајта школе лифлета и др. Одабрани програми СНА су за ученика обавезни, са фонд од једног часа недељно а успех се изражава описном оценом и не утиче на општи успех.

Свеукупни победник турнира Иван Арсенијевић је уједно најуспешнији такмичар у категорији „Основне и средње школе“. Други у овој категорији је био инетернаицонални мајстор Јован Тодоровић (ОШ „Бановић Страхиња“ – Чукарица), а трећи ФМ Горан Јелић (Филолошка гимназија – Београд).